top of page
 • Zdjęcie autoraAdrianna Pisarek

Kody QR

Zaktualizowano: 8 gru 2021

Wydawałoby się, że kody QR to przeszłość - nic bardziej mylnego, bo klienci zaczynają pytać o nie coraz częściej, jednak nie mają pomysłu jak je wykorzystać. Jako przykład mogę podać firmę, która na kalendarzu do powieszenia na ścianie, gdzie kalendarze co roku rozdaje tylko i wyłącznie swoim klientom i partnerom, postanowiła na samym dole umieścić kod QR przekierowujący do strony kontaktowej - po co? Skoro osoby, które otrzymują kalendarze najpewniej mają bezpośredni kontakt do prezesa czy przedstawiciela handlowego, a nawet jeśli przypadkowo na kalendarz trafiłaby obca osoba i z jakiejś przyczyny nudziłoby się jej i zeskanowałaby kod, to nie dowiedziałaby się nic o tym co firma oferuje, nawet z jakiej jest branży, a od razu zostałaby przekierowana do kontaktu.Kod QR, to super narzędzie, które ułatwia szybkie przejście do konkretnej podstron, na dedykowany landing page, a nawet pozwala po zeskanowaniu np. wizytówki automatycznie zapisać nowy kontakt w telefonie.


Sposoby na wykorzystanie kodów QR

W jaki ciekawy sposób można wykorzystać kody QR?

 1. Umieszczając kod QR na wizytówkach, gdzie po zeskanowaniu mamy możliwość od razu zapisać nowy kontakt w telefonie. Takie kody można również umieścić na plakietkach prelegentów czy też uczestników wydarzeń, który przekieruje np. do profilu na LinkedIn i ułatwi nawiązanie kontaktu.

 2. Umieszczenie kodu QR na produkcie, po którego zeskanowaniu przenosimy się na stronę, na której możemy więcej dowiedzieć się np. o składnikach, sposobie wytwarzania itp. Ten sposób użycia kodu QR szczególnie może zostać wykorzystany podczas targów, gdzie osoba nie wybiera świadomie produktu, a zostaje nim jedynie obdarowana.

 3. Umieszczenie kodu QR na witrynie sklepowej, który przekieruje do sklepu online.

 4. Umieszczenie kodu QR w przebieralniach i na metkach ubrań, na opakowaniach butów, aby klient mógł zamówić produkt większy czy mniejszy gdy jeszcze o nim pamięta.

 5. Jednym z najczęściej skanowanych kodów QR z jakimi się spotkałam, to ten namalowany ręcznie na jednej z woodstockowych flag. Przenosił do piosenki Ricka Astleya, ale zdecydowanie jego forma, wielkość, zauważalność zachęcały do zeskanowania.

 6. Kod QR, który przenosi do materiału audio, dzięki czemu użytkownik nie musi np. czytać ulotki, a zostanie mu ona przeczytana.

 7. Kod QR w restauracji, przekierowujący do menu, dzięki czemu, w dobie COVID-19, klienci nie muszą dotykać kart, a też mogą samodzielnie zamówić potrawy, bez konieczności korzystania z usług kelnera (co w tym momencie oferuje Pizza Hut).

 8. Kod QR na przystankach, który przekierowuje do rozkładów jazdy.

 9. Kod QR jako tatuaż (tymczasowy), przekierowujący np. do profilu na instagramie.

 10. Nadrukowanie kodów QR na filiżankach w kawiarni (czy kuflach w barze), aby przenosiły do konkretnych piosenek i nadawały restauracji wyjątkowy klimat.

 11. Kod QR w książce, umożliwiający pobranie dodatkowych materiałów czy zapis do newslettera, jeśli mówimy o poradniku.

 12. Kod QR na budynkach i mieszkaniach na sprzedaż, dzięki czemu można zobaczyć zdjęcia wnętrza, dowiedzieć się o powierzchni, sposobie ogrzewania czy też cenie.

 13. Kod QR w magazynie, jeśli decydujemy się na płatny materiał w czasopiśmie, to aby klient mógł zapoznać się z ofertą (oczywiście pośrednio, bo kod QR musiałby przekierowywać do dodatkowych materiałów).

 14. Udostępnianie sieci Wi-Fi i hasła w miejscu publicznym.

 15. Oferując najbliższym czy też klientom prezenty np. w okresie świątecznym, możemy podarować im np. kod na szkolenie, bon na masaż w postaci kodu QR.

 16. W miejscach odwiedzanych przez osoby porozumiewające się różnymi językami, jak np. muzea w stolicach, gdzie kod QR może posłużyć jako możliwość zapoznania się z opisami w większej liczbie języków.

 17. Widzisz produkt na wystawie sklepowej albo na plakacie? zeskanuj kod QR i zamów go online.

 18. Kod QR przekierowujący do ankiety oceniającej np. poziom obsługi, z informacją, że po uzupełnieniu klient otrzyma jakąś korzyść, np. 5% zniżki na następne zakupy.

 19. Kod QR na urządzeniach na siłowni, który przekierowuje do wideo objaśniającego jak korzystać z danego ćwiczenia.

 20. Kod QR umieszczony na CV, który przekierowuje na dedykowaną stronę np. z listem motywacyjnym, galerią wykonanych prac itp. (pamiętajmy, że kod QR to zaszyfrowany link, a my jesteśmy w stanie śledzić otwarcia, więc jesteśmy w stanie zobaczyć który rekruter zagłębił się bardziej w nasze CV).


Jedną z największych ZALET kodów QR jest fakt, że możemy śledzić ich wyniki i badać skuteczność prowadzonych działań oraz również fakt, że generacja kodu QR jest bardzo prosta i możemy to zrobić za pośrednictwem wielu darmowych narzędzi dostępnych w internecie - pamiętajmy jednak, aby zawsze najpierw sprawdzić kod QR zanim umieścimy go na materiałach marketingowych (szczególnie tych drukowanych).

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


Post: Blog2_Post
bottom of page