top of page
  • Zdjęcie autoraAdrianna Pisarek

Brief - jak przygotować się do rozmowy z agencją marketingową?

Chcąc stworzyć nową stronę internetową, nowe logo czy kampanię otrzymujemy od agencji marketingowej brief, czyli dokument z podstawowymi pytaniami o to czego oczekujemy - na jego podstawie agencja jest w stanie przygotować wycenę oraz zacząć prace projektowe.


Brief dla agencji marketingowej

Brief to również świetne narzędzie, ponieważ uświadamia klientowi czego on sam tak naprawdę oczekuje. Jakie zatem pytania znajdziemy w briefie?


Pierwsza część to najczęściej dane kontaktowe, podstawowe informacje o firmie, jak np. jej pozycja na rynku, wizerunek do którego dąży, firmy uznawane za najbliższą konkurencję, informacje o przewadze konkurencyjnej czy informacje o identyfikacji wizualnej firmy (logo, księga znaku, dotychczas stworzone materiały reklamowe).


Kolejna część to pytania o wybraną usługę, która ma zostać zrealizowana, w przypadku:


  • stron internetowych brief będzie pytał o adres obecnej strony internetowej, jaki nowy serwis ma mieć charakter (czy będzie to blog, sklep internetowy, wizytówka firmy itp.), tutaj znajdą się również pytania o grupę docelową oraz o to jakie cele i funkcje ma spełniać serwis, jakie są największe problemy obecnego serwisu oraz co powinno zostać zapamiętane po odwiedzeniu serwisu www. To również miejsce na pytania o strukturę serwisu (na etapie briefowania chodzi bardziej o ilość podstron, czy będzie zbliżona do obecnej struktury, czy będzie zdecydowanie powiększona lub obniżona), czy obecna strona posiada wpięty kod Google Analytics oraz jakie wersje językowe strona ma zakładać. Tutaj ważnym elementem jest również pytanie o to, czy firma posiada teksty, które zostaną wykorzystane na serwisie, czy zakłada udział copywritera w ich tworzeniu, czy firma posiada własną bazę zdjęć, że których można skorzystać. Dobrze jest również wskazać strony, które zachwycają pod względem wizualnym i wskazać, które elementy na którym benchmarku są szczególnie ważne. Ostatnie pytanie to szacowany budżet, który firma chce przeznaczyć na realizację serwisu www.

  • logo oraz nazwy marki brief będzie składał się z takich pytań jak branża, oferowane produkty i usługi, pytanie o rynek docelowy, co wyróżnia firmę, jakie elementy ją uwiarygodniają, jakie osoby znajdują się w grupie docelowej, jakie jest otoczenie konkurencyjne, czy jest dużo firm oferujących podobny zestaw produktów lub usług oraz wskazanie firm konkurencyjnych. Do ostatniego zakresu należą oczekiwania, tzn. z jakimi wartościami firma ma się kojarzyć, czy logotyp ma być jedynie nazwą czy ma składać się z obrazu i nazwy czy może tylko z obrazu, czy są jakieś preferencje co do elementów graficznych uwzględnionych w logotypie i jakie są preferowane kolory, czy na podstawie logo będą tworzone inne logotypy (np. innych spółek, innych usług, konkretnych marek).

  • kampanii marketingowej, KV, różnych działań marketingowych w briefie możemy znaleźć ogólne pytania o obszary działalności biznesowej, grupę docelową, geograficzny obszar działalności, jakie działania marketingowe są lub były dotychczas podejmowane do poszczególnych grup docelowych i czy była mierzona ich efektywność, jakimi materiałami marketingowymi firma dysponuje (logo, księga znaku, KV, grafiki na social media, foldery, dokument firmowy itp.), jaka jest sytuacja marki na rynku, z jakimi markami firma konkuruje, w czym jest lepsza, a w czym ma niedociągnięcia, czy na obecnej stronie podpięty jest kod GA i jakie cele marketingowe mają zostać osiągnięte poprzez wybrane działania.


Ostatnia część to informacje dot. oczekiwań w stosunku do terminu realizacji oraz szczególnych oczekiwań w stosunku do agencji.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


Post: Blog2_Post
bottom of page